wtorek, 17 stycznia 2017Drodzy rodzice z Elmshorn i okolic,


         zgodnie z traktatem między Polską i Niemcami z 1991 roku o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy zagwarantowano nam, (art. 20 i 21) prawa językowe, jako osobom mieszkającym w Republice Federalnej Niemiec z polskim pochodzeniem. Zapisy polsko-niemieckiego traktatu dotyczą tworzenia warunków nauki języka polskiego, jako języka ojczystego i obcego, w placówkach oświatowych tj. szkołach.

         Oczywiście, aby takie lekcje zostały utworzone, to my rodzice musimy tego dopilnować i wspólnymi siłami o nie powalczyć w urzędach. Mamy na pewno wsparcie polskiego Konsulatu w Hamburgu, a ja jako nauczyciel mogę się zawsze zwrócić o pomoc do Federalnego Związku Nauczycieli Języka Polskiego w Niemczech.

         W związku z tym, że i ja od września bieżącego roku posyłam swojego syna do szkoły, chciałabym wyjść z inicjatywą rodzicielską złożenia wniosku do niemieckiej szkoły podstawowej i urzędu szkolnego o utworzenie lekcji języka polskiego jako ojczystego.
         Jeśli i wy jesteście zainteresowani nauką języka polskiego w szkole podstawowej waszego dziecka dajcie znać. W najbliższym czasie planuję rozmowę w szkole Hainholz, gdzie taki wniosek chcę złożyć. Aby to jednak zrobić potrzebuję odpowiedniej liczby deklaracji rodziców, dotyczących chęci uczestnictwa dzieci w lekcjach.

Tutaj możecie pobrać formularz:   
https://drive.google.com/file/d/0BxO0i86pAWf0S3FtN2RCTURxMDg/view?usp=sharing

Wypełnione formularze możecie zostawić w Akademii w czasie naszych zajęć, w Diakonie Migration Elmshorn u p. Agnieszki Holm, lub wysłać mi zeskanowany na maila przedszkolaki.elmshorn@gmail.com


I jeszcze jedno: Sama nic nie zdziałam w tym temacie!!! Tym razem musimy razem powalczyć o dwujęzyczność naszych dzieci.

Pozdrawiam
Karolina Wiśniewska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz